Zimné športy - Sporty Zimowe

Zimné športy v Karpatskom Euroregióne

 

Lyžiarske vleky a bežecké trate

           

Prihraničné územie sa nachádza v atraktívnom prírodnom prostredí a svojimi lyžiarskymi terénmi poskytuje vhodné možnosti na zimné športy a rekreáciu. Na bežecké lyžovanie a lyžiarsku turistiku je možné okrem lokálnych turistických trás využiť aj značené turistické trasy tiahnuce sa pozdĺž takmer celej slovensko-poľskej štátnej hranice.

 

SKIPARK Vyšné Ružbachy je dobre vybavené lyžiarske stredisko s kvalitne upravenými a udržiavanými zjazdovkami a s rýchlymi vlekmi. K dispozícii je osem lyžiarskych vlekov s dĺžkami od 200 do 1 200 m s rôznym stupňom náročnosti. Turista má možnosť vychutnať si jazdenie na lyžiach ťahaných koňom či vyhliadkovú jazdu

na saniach. V blízkom okolí sú dobré možnosti využívania individuálnych bežeckých trás.

 

V stredisku Levoča-Závada sú nenáročné zjazdové trate vhodné i pre menej skúsených lyžiarov a upravené bežecké trate s dĺžkami okruhov od 1 do 15 km. V oblasti Zamaguria sa nachádza niekoľko lyžiarskych stredísk.

 

Lyžiarske stredisko Jezersko ponúka návštevníkom tri lyžiarske vleky. Okrem zjazdových tratí si môžu návštevníci prezrieť okolitú prírodu aj prostredníctvom 3 km bežeckých tratí.

           

V obci Krúžok sa nachádzajú bežecké trate s dĺžkou 15 km, ktoré sú určené aj pre nevidiacich športovcov. Vynikajúce terény pre lyžiarsku turistiku sú aj v okolí Malej Frankovej, Červeného Kláštora a Osturne.

 

V Ľubovnianskych Kúpeľoch sa nachádza 6 lyžiarskych vlekov s kapacitou cca 2950 osôb/ hod. Turisti - vyznávači bežeckého lyžovania - si môžu otestovať svoju kondíciu na bežeckých tratiach v dĺžke 3,2 km. Možnosti športového vyžitia sú aj v Lesnici, kde je lyžiarsky vlek dlhý 240 m a v Podolínci na vleku dĺžky 500 m.

 

Rekreačné stredisko Drienica-Lysá v pohorí Čergov má obe centrá spojené dvojsedačkovou lanovkou. Okrem lyžiarskych vlekov a upravených lyžiarskych tratí pre zjazd sú tu aj udržiavané okruhy pre lyžiarov-bežcov v dĺžke 5 a 10 km.

 

Lyžiarske stredisko Holcija-Dubovica sa nachádza v prekrásnom lesnom prostredí v blízkosti mesta Sabinov a disponuje lyžiarskymi vlekmi dlhými 400 m a 1300 m s umelým zasnežovaním.

 

Rekreačný areál MAKOVICA Nižná Polianka má 3 vleky TATRAPOMA s kapacitou 1930

osôb/hod., pričom dva sú strednej a jeden malej obtiažnosti. Lyžiarske stredisko Regetovka sa nachádza

18 km severne od Bardejova. Má 5 vlekov s kapacitou 3200 osôb na svahoch v dĺžkach 400 až 600 m, ktoré majú zasnežovací systém s možnosťou večerného lyžovania. Sú pripravené aj turistické bežecké trate.

 

Lyžiarske stredisko Nižný Komárnik sa nachádza 4 km od slovensko-poľskej štátnej hranice.

Nároční, ale aj menej nároční lyžiari tu majú 2 lyžiarske vleky o dĺžke 500 a 300 m.

 

Šarbov je vyhľadávané stredisko zimných športov situované asi 15 km od Svidníka. Svahy na zjazdové lyžovanie majú rôzne stupne obtiažnosti.

 

V Stropkove v areáli Pod vlekom je verejnosti sprí stupnený lyžiarsky vlek s dĺžkou 800 m

a dve zjazdovky. V lete je k dispo zícii umelý lyžiarsky svah.

 

Lyžiarske stredisko Danová sa nachádza 6 km od mesta Medzilaborce. Má 2 lyžiarske vleky v dĺžke 730 m a 380 m, vhodné pre náročných aj menej náročných lyžiarov. V stredisku je pripravený malý prenosný vlek pre

deti od 5 do 10 rokov v dĺžke 100 m. Atrakciou je aj kolotoč na lyžiach pre deti predškolského veku, ktorý slúži na osvojenie si základov techniky lyžovania.

 

Lyžiarske stredisko Stebnícka Huta sa nachádza 17 km severne od Bardejova. K dispozícii sú 2 lyžiarske svahy v dĺžkach 900 až 1000 m vhodné pre začiatočníkov, pokročilých lyžiarov aj snowboardistov. Svahy sú pravidelne upravované a k dispozícii sú aj turistické bežecké trate.

V obci Medvedie sú dva lyžiarske vleky s dĺžkou 350 a 400 m s rôznym stupňom obtiažnosti. Nachádza sa tu turistická ubytovňa a stredisko je vhodné pre lyžiarsku školu. ho veku, ktorý slúži na osvojenie si základov

techniky lyžovania.

 

Lyžiarske stredisko Borov, vzdialené 4 km od Medzilaboriec, ponúka návštevníkom dva vleky s kapacitou 400 a 900 osôb/hod., vhodné pre nenáročných lyžiarov a bežeckú trať. Zimné stredisko Parihuzovce má tri lyžiarske vleky s kapacitou cca 2290 osôb a lyžiarske stredisko zimnej turistiky Ulič-Čertíž disponuje

vlekom dlhým 350 m s kapacitou 500 osôb/hod.

 

 

Vojvodstvo podkarpatské je región, v ktorom je možné vykonávať všetky druhy zimných športov. Predovšetkým v Beskydách majú turisti k dispozícii mnohé lyžiarske svahy s rôznym stupňom obtiažnosti i bežecké trate, ktoré vedú okrem iného cez malebné územia národných parkov i chránených krajinných oblastí. Beskydy sú dokonalým miestom pre aktívny odpočínok rodín. Dospelí rovnako ako aj deti tu môžu využívať pomoc skúsených inštruktorov a lyžiarskych sprievodcov. Väčšina podkarpatských svahov má lyžiarske vleky, osvetlenie, snežné delá na umelé zasnežovanie a ratraky. Pri mnohých vlekoch i klziskách fungujú požičovne športových potrieb.

 

V Bałucianke sú lyžiarske vleky v dĺžke 800 a 400 m, sánkárska 200 m dráha, žľab pre snowboardistov v dĺžke 70 m i bežecká trasa dlhá 3 km.

 

V Kalnici je lyžiarsky vlek dlhý 620 m a tri zjazdovky rôznej obtiažnosti, najdlhšia meria 820 m.

Krempna-Żydowskie má lyžiarsky vlek dlhý 430 m a dve zjazdovky: ľahkú a stredne náročnú

v dĺžke 550 a 430 m. Vleky sa nachádzajú aj v nasledujúcich strediskách:

Cisna - 800 m, Chyrowa - 700 m,

Czarna - 800 m, Czarnorzeki - 350 m, Iwonicz

Zdrój - 450 m, Bystre - 920 m a 420 m, Dwerniczek

- 500 m, Komańcza - 420 m, Karlików

–1200 m, Polańczyk - 600 m, Rymanów Zdrój

- 400 m, Solina-Jawor - 1200 m, Ustrzyki Górne

- 420 m, Weremień - 680 a 750 m, Zatwarnica

- 350 m. V Liszne je lyžiarom k dispozícii

vlek a svah v dĺžke 300 m.

 

Aj v Malopoľskom vojvodstve sú vytvorené vhodné podmienky pre zimné športy. Je vybudovaná sieť zimných rekreačných stredísk poskytujúcich komplexné služby turistom, ktorým učaril biely šport vo všetkých svojich podobách. Lyžovačku ponúka stredisko Polana Sosny. Komplex sa nachádza na brehu Dunajca, v blízkosti hraničného priechodu Niedzica-Łysa n./Dunajcom.

 

Szczawnica je tiež atraktívna v zime. Pokročilejších amatérov lyžovania poteší umelo zasnežovaná

trasa na svahu Palenica, ktorá má osvedčenie od FIS. Nadšencom snowboardingu zas ulahodí žľab Halfpipe. Pre milovníkov športov na snehu sú dobre pripravené a udržiavané trasy na Szafranówce, vleky v Jaworkach a na Durbaszce.

 

Piwniczna je v zime atraktívna predovšetkým dvomi lyžiarskymi stanicami v Suchej Doline a Wierchomli.

V súčasnosti sú vo Wierchomli 4 lyžiarske vleky a v Suchej Doline a Kosarzyskach spolu 11. V okolí Muszyny sa nachádza 5 lyžiarskych vlekov, v tom jeden osvetlený. Kabínková lanovka na Krynickej Jaworzyne

je najdhšia a najmodernejšia lanovka tohto typu v Poľsku. V priebehu hodiny môže prepraviť 1400 osôb. Druhou atrakciou Krynice je lanovka na Parkowej hore zostrojená na tom istom princípe.

 

V Tyliczi je v prevádzke 10 lyžiarskych vlekov so zjazdovkami rôznej náročnosti. Všetky svahy

sú osvetlené a čoraz viac sa tu objavujú skupiny snowboardistov.

 

Lyžiarske strediská 

 

Slovenská republika

1. Jezersko

2. Spišská Stará Ves

3. Červený Kláštor – kúpele

4. Lesnica

5. Vyšné Ružbachy

6. Podolínec

7. Ľubovnianske kúpele

8. Levoča – Závada

9. Dubovica

10. Drienica

11. Malcov

12. Kríže

13. Bardejovské kúpele

14. Stebnícka Huta

15. Regetovka

16. Nižná Polianka

17. Šarbov

18. Medvedie

19. Nižný Komárnik

20. Stropkov

21. Borov

22. Danová

23. Parihuzovce

24. Ulič

 

Poľská republika

1. Niedzica

2. Krościenko

3. Szczawnica (Jaworki,

Durbaszka)

4. Piwniczna (Sucha Dolina)

5. Piwniczna (Wierchomlia)

6. Muszyna (Złockie, Szczawnik)

7. Powroźnik

8. Krynica

9. Tylicz

10. Małastów

11. Krempna – Żidowskie

12. Chyrowa

13. Czarnorzeki

14. Iwonicz Zdrój

15. Rymanów Zdrój

16. Bałucianka

17. Karlików

18. Komańcza

19. Weremień

20. Solina – Jawor

21. Polańczyk

22. Bukowiec

23. Bystre

24. Cisna

25. Liszna

26. Kalnica

27. Dwerniczek

28. Zatwarnica

29. Czarna

30. Ustrzyki Górne

31. Arłamów                                                                                                                                                                                                                                               


Sporty zimowe w Euroregione Karpackim

 

Wyciągi narciarskie i trasy biegowe

            Teren przygraniczny znajduje się na atrakcyjnym obszarze przyrodniczym i dzięki swoim

terenom narciarskim daje dobre możliwości do uprawiania sportów zimowych i rekreacji. Do narciarstwa biegowego i turystyki narciarskiej można oprócz lokalnych tras wykorzystać także oznaczone trasy ciągnące się wzdłuż niemal całej granicy polsko – słowackiej.

           

SKIPARK Vyšne Ružbachy to dobrze wyposażony ośrodek narciarski o świetnie przygotowanych

i utrzymywanych trasach zjazdowych z szybkimi wyciągami. Do dyspozycji jest osiem wyciągów narciarskich o długościach od 200 do 1200 m o różnym stopniu trudności. Turysta może uatrakcyjnić sobie pobyt jazdą na nartach ciągniętych przez konia, czy zwiedzaniem okolicy w saniach. W pobliżu są dobre możliwości wykorzystywania indywidualnych tras biegowych.

 

W ośrodku Levoča-Zavada są łatwe trasy zjazdowe odpowiednie również dla mniej

doświadczonych narciarzy i przygotowane trasy biegowe o okrążeniach od 1 do 15 km. Na terenie Zamagurza znajduje się kilka ośrodków narciarskich.

           

Ośrodek narciarski Jezersko oferuje gościom trzy wyciągi narciarskie. Oprócz tras zjazdowych goście mogą zwiedzać okolicę z 3 km tras biegowych.

 

W miejscowości Kružok znajdują się trasy biegowe o długości 15 km, które są przeznaczone także dla sportowców niewidzących. Doskonałe tereny do uprawiania narciarstwa są w okolicy Malej Frankovej,

Červenego Klaštora i Osturni.

 

W Lubovnianskich Kupelach znajduje się 6 wyciągów narciarskich o przepustowości cca 2950 osób na godzinę. Turyści – zwolennicy narciarstwa biegowego – mogą przetestować swoją kondycję na trasach biegowych o długości 3,2 km.

 

Możliwości do realizacji ambicji sportowych są także w Lesnicy, gdzie jest wyciąg narciarski

o długości 240 km, a w Podolincu – długość wyciągu to 500 m.

 

Ośrodek rekreacyjny Drienica-Lysa na pogórzu Čergov ma obydwa ośrodki połączone dwuosobową

kolejką linową. Oprócz wyciągów narciarskich i przygotowanych zjazdowych tras narciarskich są tutaj również przygotowane okrążenia dla narciarzy biegowych o długości 5 i 10 km.

 

Ośrodek narciarski Holcija-Dubovica znajduje się w przepięknym otoczeniu lasów w pobliżu miasta Sabinov, dysponuje wyciągami narciarskimi o długości 400 i 1300 m ze sztucznym naśnieżaniem.

 

Obszar rekreacyjny MAKOVICA Nižna Polianka ma 3 wyciągi TATRAPOMA o przepustowości

1930 osób na godzinę, dwa mają średni stopień trudności, jeden duży.

 

Ośrodek narciarski Regetovka znajduje się 18 km na północ od Bardejowa. Ma 5 wyciągów o przepustowości 3200 osób na stokach o długościach 400 do 600 m, które mają system dośnieżania

i możliwość wieczornej jazdy na nartach. Przygotowane są również trasy biegowe.

 

Ośrodek narciarski Stebnicka Huta znajduje się 17 km na północ od Bardejowa. Do dyspozycji

są tu dwa wyciągi narciarskie o długości 900 i 1000 m odpowiednie dla narciarzy początkujących, zaawansowanych i snowbordzistów. Stoki są regularnie utrzymywane, a do dyspozycji są także turystyczne trasy biegowe.

 

W miejscowości Medvedie są dwa wyciągi narciarskie o długości 350 i 400 m o różnym stopniu trudności. Znajduje się tu schronisko turystyczne i ośrodek odpowiedni dla szkółki narciarskiej.

 

Ośrodek narciarski Nižny Komarnik znajduje się w odległości 4 km od granicy słowacko – polskiej.

Dla zaawansowanych i mniej doświadczonych narciarzy są tu dwa wyciągi narciarskie o długości 500 i 300 m.

 

Šarbov to popularny ośrodek sportów zimowych usytuowany około 15 km od Svidnika. Stoki

do narciarstwa zjazdowego mają różne stopnie trudności.

 

W Stropkovie, w ośrodku Pod Vlekom, jest wyciąg narciarski o długości 800 m i dwie trasy

zjazdowe. W lecie do dyspozycji jest sztuczny stok narciarski.

 

Ośrodek narciarski Danova znajduje się 6 km od miasta Medzilaborce. Ma dwa wyciągi narciarskie

o długości 730 i 380 m, odpowiednie dla zaawansowanych narciarzy i dla mniej wymagających. W ośrodku jest przygotowany mały przenośny wyciąg dla dzieci od 5 do 10 lat o długości 100 m. Atrakcją jest też karuzela na nartach dla dzieci w wieku przedszkolnym, który służy do poznawania podstaw techniki jazdy na nartach.

 

Ośrodek narciarski Borov, oddalony o 4 km od Medzilaboriec, oferuje gościom dwa wyciągi o przepustowości 400 i 900 osób na godzinę, odpowiednie dla mniej wymagających i trasę biegową.

 

Ośrodek zimowy Parihuzovce ma trzy wyciągi narciarskie o przepustowości cca 2290 osób na godzinę i ośrodek narciarski turystyki zimowej   Ulič-Čertiž, który dysponuje wyciągiem o długości 350 m o przepustowości 500 osób na godzinę.

           

Województwo podkarpackie jest regionem,  w którym uprawiać można wszystkie rodzaje

sportów zimowych. Przede wszystkim w Bieszczadach turyści mają do dyspozycji liczne stoki narciarskie o różnym stopniu trudności i trasy biegowe, wiodące m.in. przez malownicze tereny parków narodowych i krajobrazowych. Bieszczady są więc doskonałym miejscem na aktywny wypoczynek rodzinny. Zarówno

dorośli, jak i dzieci mogą tu korzystać z pomocy doświadczonych instruktorów oraz przewodników narciarskich. Większość podkarpackich stoków posiada wyciągi orczykowe lub talerzykowe, oświetlenie, armatki do sztucznego zaśnieżania oraz ratraki. Przy wielu wyciągach i lodowiskach funkcjonują wypożyczalnie sprzętu sportowego.

 

W Bałucianke znajdują się wyciągi orczykowe  o długości 800 i 400 m, tor saneczkowy 200 m, rynna snowboardowa o długości 70 m  i trasa biegowa długa 3 km.

 

W Kalnici jest wyciąg orczykowy o długości 620 m, trzy trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności, najdłuższa 820 m.

 

W Krempna-Żydowskie znajduje się wyciąg orczykowy 430 m, dwie trasy zjazdowe: łatwa i średnio trudna o długości 550 i 430 m.

 

Wyciągi orczykowe znajdują się również w: Cisna - 800 m, Chyrowa - 700 m, Czarna - 800 m, Czarnorzeki - 350 m, Iwonicz Zdrój - 450 m, Bystre - 920 m a 420 m, Dwerniczek - 500 m, Komańcza - 420 m, Karlików –1200 m, Polańczyk - 600 m, Rymanów Zdrój - 400 m, Solina-Jawor - 1200 m, Ustrzyki Górne - 420 m, Weremień – 680 a 750 m, Zatwarnica - 350 m. W Lisznem jest do dyspozycji narciarzy wyciąg oraz stok o długości 300 m.

Także w województwie Małopolskim są wytworzone dobre warunki do uprawiania sportów zimowych, jest wybudowana sieć zimowych ośrodków rekreacyjnych oferujących turystom, których oczarował biały sport, kompleksowe usługi pod wszystkimi postaciami.

 

Na nartach można pojeżdzić w ośrodku Polana Sosny. Kompleks znajduje się na brzegu

Dunajca, w pobliżu przejścia granicznego Niedzica- Łysa n./Dunajcem.

 

Szczawnica jest także atrakcyjna w zime. Bardziej zaawansowanych amatorów narciarstwa

ucieszy sztucznie zaśnieżona trasa na stoku Palenicy, posiadająca homologację FIS a zwolennikom snowboardu - rynna Halfpipe. Do dyspozycji lubiących sporty na śniegu są także dobrze utrzymane i przygotowane trasy na Szafranówce oraz wyciągi orczykowe i zaczepowe w Jaworkach i na Durbaszce.

 

Piwniczna jest atrakcyjna zimą, przede wszystkim ze względu na dwie stacje narciarskie:

w Suchej Dolinie i Wierchomli. Obecnie działa 4 wyciągi narciarskie w Wierchomli oraz 11 w Suchej Dolinie i Kosarzyskach .

 

W okolicy Muszyny jest zlokalizowanych 5 wyciągów narciarskich, w tym jeden oświetlony.

 

Kolejka gondolowa na Jaworzynę Krynicką jest najdłuższą i najnowocześniejszą kolejką

tego typu w Polsce. Może ona przewieźć w ciągu godziny 1400 osób. Drugą atrakcją Krynicy jest Kolejka na górę Parkową zbudowana na tych samych zasadach.

W Tyliczi czynnych jest 10 wyciągów narciarskich o zróżnicowanych trasach zjazdowych. Wszystkie stoki są oświetlone. Coraz częściej widoczne są grupy snowboardowe.

 

 

Ośrodki narciarske 

 

Słowacja

1. Jezersko

2. Spišská Stará Ves

3. Červený Kláštor – kúpele

4. Lesnica

5. Vyšné Ružbachy

6. Podolínec

7. Ľubovnianske kúpele

8. Levoča – Závada

9. Dubovica

10. Drienica

11. Malcov

12. Kríže

13. Bardejovské kúpele

14. Stebnícka Huta

15. Regetovka

16. Nižná Polianka

17. Šarbov

18. Medvedie

19. Nižný Komárnik

20. Stropkov

21. Borov

22. Danová

23. Parihuzovce

24. Ulič

 

Polska

1. Niedzica

2. Krościenko

3. Szczawnica (Jaworki,

Durbaszka)

4. Piwniczna (Sucha Dolina)

5. Piwniczna (Wierchomlia)

6. Muszyna (Złockie, Szczawnik)

7. Powroźnik

8. Krynica

9. Tylicz

10. Małastów

11. Krempna – Żidowskie

12. Chyrowa

13. Czarnorzeki

14. Iwonicz Zdrój

15. Rymanów Zdrój

16. Bałucianka

17. Karlików

18. Komańcza

19. Weremień

20. Solina – Jawor

21. Polańczyk

22. Bukowiec

23. Bystre

24. Cisna

25. Liszna

26. Kalnica

27. Dwerniczek

28. Zatwarnica

29. Czarna

30. Ustrzyki Górne

31. Arłamów

.